Orhangazi Mah. Isıso San. Sitesi 15.Yol Sk. No:13 Esenyurt/İstanbul

Wallwasher Nedir? LED Teknolojisinin Tarihi

Son yıllarda LED teknolojisinin evlerimize ve kurumsal alanlarımıza girmesiyle birlikte LED Wallwasher armatürleri de sık sık görmeye başladık. Pek çok binanın dış cephesinde karşımıza çıkan Wallwasher led aydınlatmalar, binalara ve şehirlere modern bir görünüm kazandırması açısından önemli hale gelmiştir. Peki, wallwasher nedir? Wallwasher led hayatımıza nasıl girdi? Birlikte bakalım…

Wallwasher İngilizce bir kelimedir ve anlamı “Duvar yıkama” yani Duvar Boyamadır. Duvar yıkama (Wallwashing), geniş yüzeylerin aydınlatılması için kullanılan led aydınlatma tekniğidir. Halk arasında duvar ledleri olarak da bilinen wallwasher led, binaların ya da duvarların bir bölgesini ışıkla yıkayan armatürlerdir.

Duvar boyama led ya da Wallwasher temel olarak bina veya duvar aydınlatması için üretilmektedir. Farklı renklerde üretilebilken led wallwasher, üreticinin satış stratejisine ya da üretim hedeflerine göre tasarlanabilmektedir. LED duvar aydınlatma modelleri, doğru bir kasa tasarımıyla ekonomik ısı ve enerji transferi yapabilmektedir. Wallwasher modeller için kasa ne kadar önemliyse montaj da bir o kadar önemlidir. Binanın mimarisine göre duvar aydınlatmalarının yerleştirilmesi gerekir. Wallwasher teknolojisinin temel amacı dekoratif bina aydınlatması yaparak hayata bambaşka bir renk katmaktır.

Wallwasher Duvar Aydınlatmanın 7 Can Alıcı Özelliği

Wallwasher led, geliştirilmiş teknolojisi sayesinde müstakil evlerden plazalara, hastanelerden tarihi binalara kadar hemen her yerde kullanılmaktadır. Wallwasher hakkında bilmeniz gereken 7 özellik ise şunlardır:

Güç

Duvar boyama led olarak bilinen wallwasher için en önemli özellik güçtür. Wallwasher’ın projeksiyon mesafesini belirleyen güç faktörü, genellikle 18W, 24W, 36W, 48W vb. olmaktadır. 1 metrelik bir Wallwasher 36W güç sınırını aşmamalıdır. Soğutucu gövde yapısına göre bu değer farklılık gösterebilir. Duvar ledlerinde yeterli soğutmayı sağlayamayan gövde, lümen çıktısının zamanla azalmasına sebep olabilir.

IP Koruma Sınıfı

Wallwasher aydınlatmanın temel bir özelliği olan IP koruması, mekanik veya elektrikli cihazların suya, toza veya dış darbelere karşı dayanıklılığını ölçmek için kullanılan derecelerdir. IP derecelendirmesi iki sayıdan oluşur. İlk sayı katı cisimlere karşı koruma, ikinci sayı ise sıvılara karşı koruma derecesini ifade eder. Örneğin IP67 özellikli wallwasher ledde 6 rakamı toz geçirmezliği 7 rakamı da suya karşı dayanıklı olduğu anlamına gelir. Wallwasher alırken dikkat edilecek en önemli özelliklerden biri IP değerleridir.

Voltaj

Wallwasher üretiminde en önemli unsurlardan biri de voltajdır. Dahili AC güç kaynağı olan wallwasher led aydınlatma modelleri 220V veya 110V ile çalışabilir. Bazıları da 12V DC veya 24V DC gerilime ihtiyaç duyabilir.

Işık Açısı

Wallwasher nedir sorunuza duvar ledlerinin ışık açılarından bahsederek farklı bir yanıt verelim. Wallwasher aydınlatmada en önemli unsurlardan olan ışık açısı kullanılacak lenslere göre tasarlanabilir. Üretici isterse dar ve güçlü bir ışık açısı oluşturabilir.

Renk

Wallwasher teknolojisinin bir diğer gelişmiş özelliği he farklı renklerde üretilebilmesidir. Sektörde yaygın olarak 7 renk bulunsa da her marka birbirinden farklı renklerde wallwasher led üretebilir. Tüm renkleri içinde barındıran RGB LED Wallwasher ise son yıllarda en çok ilgi görenlerdendir.

Renk Sıcaklığı

Wallwasher ledler üretilirken faklı renkler tercih edilse de en çok görebileceğiniz renk olan beyaz için renk sıcaklığı kavramı devreye girmektedir. 6000K renk sıcaklığı soğuk beyaz olarak adlandırılırken, 4500K beyaz olarak anılmaktadır. 3000K renk sıcaklığındaki wallwasher duvar boyama ledleri ise sıcak beyaz ışık yayar. Renk sıcaklığı 2200K seviyesine geldiğinde ise Amber renk oluşmaktadır. Binanıza ve aydınlatma projenize göre farklı renk sıcaklığı tercih edilebilir.

Kontrol

Wallwasher nedir sorunuza duvar boyama ledlerin kontrol sistemlerinden bahsederek yanıt verelim. Yerleşik bir mikroçip ile kontrol edilen wallwasher ledlerde bir kontrol ünitesi olmadan ışık kademeli olarak değişebilir, yanıp sönebilir, renk değiştirebilir ya da efektler elde edilebilir. Bu da kullanım kolaylığı ve rahatlık sağlamaktadır.

Led aydınlatma sektörünün gelişmiş bir ürünü olan Wallwasher temel olarak binaların veya bina tarzı alanların dış cephelerini aydınlatmak ve rengini değiştirmek için kullanılmaktadır. Kullanım açısından son derece verimli çalışan wallwasher ledler, binalara hem imaj hem de işlevsellik katmaktadır. 100cm,75cm, 50cm ve 25cm olarak üretilebilen Wallwasher duvar aydınlatmalar uygulandığı tüm yapıları bambaşka bir görünüme kavuşturur. Enerji tasarrufunun yanında modern ve estetik bir algı da yaratır.