Orhangazi Mah. Isıso San. Sitesi 15.Yol Sk. No:13 Esenyurt/İstanbul

RGB LED Nedir? Şerit LED Özellikleri Nelerdir?

RGB LED Nedir?

RGB; red, green ve blue kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. RGB LED ise içerisinde kırmızı, yeşil ve mavi renkleri barındıran bir LED çeşididir. RGB LED, genel olarak bu 3 rengin farklı kombinasyonları ile tasarlanmaktadır. Özellikle ışıklandırma sistemlerinde kullanılan RGB yapısı her renk için belli aralıklar şeklinde sistemlendirilir. Bu aralıklar sayesinde birçok renk elde etmek mümkündür.

Wallwasher RGB ve diğer RGB led şerit ürünlerinde bir kontrol algoritması yardımıyla ilgili renk aralıklarının voltajı düzenlenerek tamamen yanması, tamamen sönmesi veya kısmen yanması sağlanabilmektedir. RGB led aydınlatmaların ortak anot ve ortak katot olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Ortak katot RGB ledler PWM sinyalinin pozitif kenar tetiklemesi ile aktif olurken ortak anot LED’lerde tam tersi bir durum gerçekleşmektedir.

RGB LED’ler, aydınlatma sektöründe dekoratif aydınlatma ürünleri olarak kullanılmaktadır. Binaların dış cephelerini süsleyen wallwasher rgb aydınlatmaların güçleri diğerlerine oranla daha düşük olsa da en çok tercih edilen aydınlatma ürünlerindendir.

RGB LED Çalışma Prensibi

RGB LED aydınlatmalarda her renk için bir kanal vardır. Bu kanallar sayesinde farklı renkler elde edilirken rgb led controller denilen bir kontrol devresi yardımıyla ilgili renk kanalının voltajı düzenlenebilir. Ayrıca rgb led şerit lambalarının tamamen yanması, sönmesi ya da kısmen yanması sağlanır.

RGB şerit LED sistemleri 3 renkli olması nedeniyle 3 çipli bir yapıya sahiptir. Tek renkli led aydınlatmalardan farklı olarak SMD içinde 3 ayrı renkte çip vardır. İhtiyaç duyulan güç miktarı rgb wallwasher led aydınlatmalar için farklı renk kombinasyonları istendiğinde gerçekleştirilebilir.

Ayrıca şerit led rgb yapılarında istenen renge ve kullanılan metraja göre akım gücü belirlenmektedir. Gün içinde uzun süre kullanılmayacak 5 m rgb led şerit için 2 amper yeterliyken uzun süre yanacaksa 3 amperlik bir adaptör kullanılmalıdır.

RGB wallwasher ledleri kullanırken dış mekana uygun, oksitlenip arıza göstermeyecek modeller arasından seçin. Silikonlu RGB şerit ledler işinizi görecektir.

RGB LED Controller

RGB led controller farklı seçim modlarına sahiptir ve tüm RGB ledleri kontrol etme avantajı sağlar. Hafıza işlevi olan rgb led controller, önceki ayarlarınızı kaydeder ve cihazı eski ayarlarına göre açmayı sağlar. Uzaktan kontrol imkanı olan rgb led controller sistemlerinde güçlü anti-parazit özelliği, yüksek hızlı telekomünikasyon vb. özellikler de vardır. Uzaktan renk değiştirme ve parlaklık ayarlama özellikleri de vardır.

Wallwasher rgb animasyon kartı/sürücüsü ile farklı yüklü programlar sayesinde dilediğiniz renk tonunu ya da renk geçişlerini ayarlamanızı sağlar. Yumuşak ve keskin geçişlerle rgb led şerit yönlendirilebilir. Dilediğiniz zaman renk modunu değiştirebilirsiniz. Elektrik kesintilerinde silinmeyen hafızasıyla da size rahatlık sağlar. Yanlış güç beslemesine karşı koruma devresi ve güç besleme göstergesi de avantajlarındandır.

RGB LED Fiyatları

RGB şerit led fiyatları, led sisteminin uzunluğuna, kullanım amaçlarına, kullanılacak yerin özelliklerine ve proje planına göre değişkenlik göstermektedir. RGB wallwasher led fiyatları her firma için özel olarak belirlenir.

Rengarenk atmosferi ve bulunduğu yere canlılık katmasıyla dikkat çeken wallwasher rgb led aydınlatmalar hem bina dışında hem de bina içinde dekorasyon amaçlı kullanılabilir. RGB led şerit fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşın.